Nicorix – skuteczny sposób na rzucenie palenia

Czy nicorix jest skuteczną metodą na rzucenie palenia?

Drogi Czytelniku, jeśli po przeczytaniu tytułu tekstu miałeś nadzieję, że istnieje podział na palaczy, którym papierosy szkodzą oraz tych, którzy mogą z nich korzystać bez obawy o to, że przyniosą negatywne skutki dla ich zdrowia, to muszę Cię tej nadziei pozbawić. Nie będzie przesadą powiedzenie, że palenie papierosów jest bezwzględnie złe. Na to, co teraz piszę, nauka znalazła twarde dowody. Nie ma tu pola do indywidualnej interpretacji. Czy chcemy, czy nie – musimy się z tym pogodzić.

O szkodliwym wpływie papierosów na zdrowie osób palących napisano bardzo wiele. Bez większego wysiłku możesz przeczytać o tym tu, w Internecie. Znajdziesz teksty naukowe, popularnonaukowe, badania medyczne i społeczne, artykuły w prasie czy wpisy osób, którym ten temat jest z różnych powodów bliski. Pozwolę sobie więc nie rozpisywać się „za mocno” o szkodliwości palenia dla zdrowia uzależnionych od nikotyny. Każdy zainteresowany w dobie Internetu odnajdzie takie informacje, jeśli tylko zechce. Dość powiedzieć, że palenie tytoniu, w tym najpopularniejszych papierosów, przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń układu oddechowego, krwionośnego i pokarmowego, chorób skóry, zaburzeń płodności niezależnie od płci, a także wyraźnego skrócenia długości życia. Ponosi również odpowiedzialność za rozwój guzów nowotworowych o różnej lokalizacji (są to: rak płuc, jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, wargi dolnej, jamy nosowej, żołądka, wątroby, wątrobowo-komórkowy, trzustki, nerki, prącia, jelita grubego, pęcherza moczowego, szyjki macicy oraz trzonu macicy, niektóre typy białaczek).

Skoro już wszystko wiadomo na temat negatywnych skutków uzależnienia od nikotyny dla zdrowia palaczy, po co, zapytasz, powstał ten tekst? Moim celem jest uświadomienie, czym w swojej istocie jest i jakie konsekwencje niesie bierne palenie tytoniu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu uświadomisz sobie, Drogi Palaczu, że codziennie pomału trujesz nie tylko siebie, ale też każdą osobę, która styka się z dymem wypalanego przez Ciebie papierosa. Do sedna.

Bierne palenie to wdychanie przez osoby niepalące dymu tytoniowego znajdującego się w otoczeniu. Stanowi on połączenie dwóch rodzajów dymów powstających w wyniku spalania wyrobu tytoniowego – dymu głównego strumienia oraz dymu bocznego strumienia. Pierwszy z nich to ten wydychany przez palacza. Drugi natomiast pochodzi z żarzącego się papierosa, cygara lub fajki. Osoby niepalące narażone na kontakt z nimi są tak samo, jeśli nie bardziej, zagrożone różnego rodzaju negatywnymi dla ich zdrowia powikłaniami, co ludzie świadomie sięgający po produkty tytoniowe. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź ukryta jest w składzie chemicznym dymu bocznego strumienia. Dotychczas zidentyfikowano w nim ponad 4 tysiące związków, z czego około 70 to substancje rakotwórcze. Odnotowano, że stężenia części ze znajdujących się w bocznym strumieniu związków chemicznych są wielokrotnie wyższe niż ich poziomy z dymu głównego strumienia. Przykładowo, różnica ta wynosi: dla tlenku węgla 3-5 razy, amoniaku 40-170 razy, lotnych N-nitrozoamin (6-100 razy), tlenków azotu (4-10 razy), cyjanowodoru (4-10 razy), benzenu i toluenu (kolejno: 10 i 6-8 razy) czy kadmu (4-7 razy). Szacuje się, że sama ekspozycja na dym tytoniowy osoby niepalącej przynosi dla jej zdrowia skutki porównywalne do wypalania kilku papierosów dziennie. Jakie dokładnie powikłania może nieść wdychanie szkodliwych substancji z dymu nikotynowego znajdującego się w otoczeniu?

Według szacunków bierne palenie u osoby niepalącej zwiększa o:

 • 25% ryzyko wystąpienia choroby serca,
 • 20-30% możliwość zachorowania na nowotwór płuc.

Negatywnych skutków zdrowotnych ekspozycji na dym tytoniowy środowiskowy obserwuje się bardzo wiele. Wymieniam poniżej kilka z nich, przy czym pragnę podkreślić, że są to tylko przykłady. Niestety możliwych powikłań biernego palenia tytoniu zauważa się znacznie więcej. Zapoznajmy się z kilkoma:

 • alergie oddechowe,
 • nasilenie objawów astmy oraz zwiększenie ryzyka jej wystąpienia u dzieci,
 • podrażnienie błon śluzowych,
 • zwyrodnienie plamki żółtej oka,
 • bóle głowy,
 • przewlekły kaszel, świszczący oddech oraz zaleganie plwociny,
 • pogorszenie pojemności i sprawności płuc,
 • rozedma płuc,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • rak płuc, przełyku, gardła oraz krtani,
 • ciężkie i przewlekłe choroby serca,
 • poronienie, odklejanie się łożyska, przedwczesny poród,
 • zahamowanie rozwoju osobniczego płodu,
 • śmierć łóżeczkowa niemowląt,
 • zakażenia układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, skurcz oskrzeli, nieżyty żołądkowo-jelitowe,
 • niektóre typy białaczek oraz gorszy rozwój umysłowy u dzieci.

Proszę, odpowiedz sobie teraz szczerze – czy palenie tytoniu jest tego wszystkiego warte? Jeśli skłonię Cię chociaż do chwili refleksji, uznam to za osobisty sukces. Na końcu rozpoczętej w ten sposób drogi znajduje się rzucenie nałogu. Być może nie wystarczy tylko chcieć, ale przy odrobinie wsparcia ze strony skutecznego środka antynikotynowego i motywacji uzyskanej od otoczenia ten cel jest osiągalny.

Szukasz sposobu na rzucenie palenia? Spróbuj Nicorix.

Nicorix to specyfik medyczny likwidujący poczucie głodu nikotynowego u osoby palącej. Naturalny skład z korzenia kudzu, zielonej herbaty oraz guarany bezpiecznie wspierają twoje wyjście z niechcianego nałogu.

Zamów preparat Nicorix już teraz na www.nicorix.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *